Przejdź do głównej zawartości

Koszt jedzenia

Postanowiłam wyceniać dzienną porcję jedzenia dla mojej rodziny 5 osób, tak dla zaspokojenia ciekawości mojej i innych. W miarę wolnego czasu będę ten post uzupełniać o kolejne dni.

Jak już kiedyś pisałam zakupiłam roczny zapas cukru w cenie 1,19 za kg. Zakładam, że na okres roku wydaję mniej więcej 200 zł na cukier, zioła, przyprawy, proszki do pieczenia, sodę oczyszczoną, ocet także jako środek czystości, olej, dlatego, na poczet tych produktów będę doliczać każdego dnia dzienną wartość tych produktów -czyli 200/365 = 55 gr nazywana stałym dziennym kosztem).

Wszystkie produkty mleczne pomijam - mleko ok 30 litrów w skali miesiąca moja mama daje dla moich dzieci. Chociaz  beda okresy, kiedy będę je doliczać, ponieważ mleko nie zawsze jest. We wczesniejszych  postach wspomniałam, że kwaśne mleko, śmietanę, masło, maślankę, ser, serwatkę, jogurty robię sama. Jajka mamy z własnej hodowli. Hodujemy brojlery na mięso, kury,także indyki, kaczki, kaczogęsi, gęsi i króliki. Mięsa i podrobów nie kupuję.
Otrzymałam od teściowej 100 kg ziemniaków dla wnuczek, w zamian za dostawy jaj i owoców z ogrodu. Nasza hodowla ziemniaków się dopiero rozwija i jeszcze nie jesteśmy samowystarczalni.

Gotuję na 2 dni, więc na obiady wydaję przez 15 dni w miesiącu.

Ważę produkty.
Pieczywo 60 gram na jedną porcję osoby dorosłej, białko do kanapek średnio 40g, obiad 120g białka.


23.09.2018 - 16,55 zł

śniadanie:
jajecznica z kiełbasą (jajka swojskie własne, kiełbasa razem z tą do żurku - 8 zł)
2 bułki ( 1,6 zł)
1 pomidor (jeszcze ze zbioru ogrodowego kilka wyrosło i jest kilka zielonych)
herbata miętowa (własne zioła)

przekąski:
jabłka,gruszki, jeżyny i śliwki (z ogrodu i z drzew dziko rosnących w okolicy)

obiad:
żurek z kiełbasą i ziemniakami (zakładam że warzywa do zupy na dwa dni to trzy złote, serwatka - odpad z produkcji sera do naleśników, kiełbasa policzona, zioła, ziemniaki - czyli 3 zł
naleśniki z serem (150 g mąki - ok 40 gr)
kompot z mirabelek, jabłek i jeżyn (owoce zebrane nie kupowane

podwieczorek :
ciasto  z mirabelkami - (prezent od teściowej)

kolacja
zapiekanki na bułkach z rydzami i serem (2 bułki to 1,6, ser 6 plasterków liczę 10 dkg - 1,40 zł)
dla dzieci pozostałe naleśniki z dżemem (dżem z własnej spiżarni)
plus 55 gr stałego dzienny koszt

Razem 16,55


01.11.2019 10,50 zł

Śniadanie
200g pieczywa -1,5 zł
180g twarogu ze szczypiorkiem - 3,5 zł
Pomidory, ogórki, rzodkiewki, dżem - 0 zł

Przekąska
Mus z jabłek - 0 zł

Obiad
Indyk pieczony z ziemniakami i kapustą pekińską z warzywami. 1 zł - kapustą.

Podwieczorek
Ciasto drożdżowe - ok 2 zł mąka i drożdże.

Kolacja
Wątróbka z indyka  z cebulą i chlebem 2 zł
plus 55 gr stały dzienny koszt

Razem 10,50 zł



04.11.2019 - 9,50 zł


Śniadanie

2 bułki 1,6 zł
Jajka, pomidory 0 zł
Dla dzieci placki z jabłkami ok 50 gr - mąka.

Przekąska

Ciasto drożdżowe policzone 1 listopada.

Obiad

Zupa z dyni z ziemniakami 0 zł
Kotlety mielone  z indyka z ziemniakami i mizerią - koszt ząbka czosnku ? 10gr

Podwieczorek

Pizza razowa bez sera. Mąka i drożdże ok 1 zł, pomidory, ogórki 0 zł, cebulą 20 gr, papryka 50 gr, rukola jeszcze własna.

Kolacja

Kanapki z wędliną z ogórkami i pomidorami.
Pieczywo - 200g , 1,5 zł
Wędlina - 100g - 3,5 zł
Smalec z jabłkiem i cebulą- wyrób wlasny 0 zł
plus 55 gr stały dzienny koszt

Razem
Ok 9,50 zł

09.11.2019

Śniadanie.
4 bułki 3 zł z szynką 160g - 5 zł i pomidorami 0 zł - 8 zł
Przekąska ciasto z jednego jajka z powidłami cena 2 sztuk blaszek keksowek na kilka dni 2 zł
Obiad
Gęś w ziołach 0 zł z ziemniakami 0 zł i surówka z marchewki 0 zł
Podwieczorek
Pizza mąka 80gr, drożdże 30 gr,  ser 250g - 2,5 zł (nasz sklep sprzedaje końcówki serów w cenie 10 zł za kg) - 3,60 zł
Kolacja
Kanapki 2 zł ze smalcem z indyka cebulą, jabłkiem i z czosnkiem 0 zł, dla dzieci dżem 0 zł. - 2 zł
plus 55 gr stały dzienny koszt

Razem 16,10 zł

10.11.2019

Śniadanie
Pizza z dnia poprzedniego 0 zł
Przekąska
Naleśniki z dżemem 1 zł
Obiad
Z dnia poprzedniego 0 zł
Podwieczorek
Ryż z sosem truskawkowym 2,5 zł
Kolacja
Kanapki 2 zł pomidorami i ogorkami
plus 55 gr stały dzienny koszt

Razem 6,05 zł

11.11.2019
Śniadanie
Kanapki 2  zł z pastą jajeczną (jogurt- 20gr)
Przekąska
Ciasto z 9.11 - 0 zł
Obiad
Pyzy z mięsem z gęsi (obrane z, skrzydełek, korpusu z 9.11 wraz z gotowanymi warzywami z zupy) - mąka 4 zł - pyzy na 2 dni
Barszcz czerwony czysty - 2 zł
Podwieczorek
Szarlotka od babci 0 zł
Kolacja
Płatki z mlekiem dla dzieci 2 zł
Kanapki 2 zł ze smalcem z indyka z czosnkiem
plus 55 gr stały dzienny koszt
Razem 12,55

16.11.2019

Śniadanie
Kanapki 2 zł z twarogiem 2 zł, szczypiorkiem i pomidorami
Przekąska
ciasto drożdżowe ok 3 zł wystarczy na 3 dni
Obiad
Rosół z kaczki 1,5 zł warzywa ,z makaronem własnej roboty - 70gr
Potrawka z kaczki w sosie koperkowym 50gr śmietana , z ziemniakami i mizerią 1,20 zł
Przekąska
Ciasto drożdżowe 0 zł
Kolacja
Warzywa z rosołu z obranym mięsem , formowane w kotlety mięsno warzywne z ziemniakami . 0 zł
Stały dzienny koszt 55 gr

Razem
Ok 11,50 zł

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Urlop dla całej rodziny za 2000

 Post w trakcie tworzenia i będzie uzupełniany aż do powrotu do domu. Kolejny rodzinny wyjazd. Tym razem do zwiedzenia urocze i znane mi już zakamarki Niemiec - Berlin i okolice, szczególnie interesuje nas woda. Przecież mieszkamy w górach. Następnie Spreewald. To będzie już trzeci raz w tej okolicy. Niemiecka Wenecja jest cudna. To piękne miejsce z siecią odnóg wielkiej rzeki Spreewy, która tworzy liczne kanały.  Zaplanowaliśmy na urlop kwotę 2000 zł.  Rachunki zbieramy i będziemy je liczyć. Będziemy mieszkać u niemieckich znajomych, którzy zatrzymują się u nas każdego roku bezpłatnie - zaczęli przyjeżdżać do nas jeszcze w latach osiemdziesiątych. Zawsze wtedy wspólnie gotujemy i tworzymy posiłki z tego co każde z nas wyhodowało, więc są to wyjazdy niskobudżetowe. Dotarliśmy pięknie na miejsce.  Wcześniej przygotowaliśmy się do tego, aby koszty były niskie Przygotowaliśmy znajomym trochę naszych produktów. Są to głównie sałatki i sery oraz nasze jajka. Dla siebie ma...

Ruszam w kierunku mediów społecznościowych

 To dla mnie mega trudna decyzja. Unikam mediów społecznościowych jak ognia. Moja decyzja jest podparta prywatnymi sugestiami osób, które odwiedzają mojego bloga.  Kanał na Instagramie będzie miał nieco inny charakter. Proszę o wyrozumiałość. Dopiero zaczynam. No i przede wszystkim wsparcie w postaci polubień, komentarzy, ale też sugestii, propozycji i czego Wam do głowy przyjdzie.  Nazywam się pl_colorful_eggs Zapraszam do obserwacji.

Spreewald. Ostatni dzień w Niemczech

 Spreewald, to miejsce, które po raz pierwszy odwiedziłam 20 lat temu. Zaraz po maturze. Miejsce nazywane niemiecką Wenecją. Sprewa to rzeka, która w tym miejscu tworzy sieć rozgałęzień, dających połączenia lokalne, niczym ulice. Poruszanie się odbywa się na łodziach i ścieżkach rowerowych. Na swojej trasie spotkaliśmy tylko kilka kajaków. Za wynajęcie zapłaciliśmy 50 euro dla naszej rodziny. Spreewald w zimie zamienia się w tor lodowy, na którym ludzie jeżdżą na łyżwach. Ale Spreewald, to przede wszystkim najlepsze ogórki i dynie w Niemczech.  Można nawet spotkać bombki choinkowe w kształcie ogórka  Gurken sind überall. Do tego stopnia, że zjadłam także loda o smaku świeżych ogórków. Co ciekawe. Wygląda na to, że cały handel lodami w Niemczech odbywa się poza podatkiem. To ostatni dzień naszego pobytu i nie otrzymaliśmy ani jednego paragonu za lody. Nawet w McDonald's w Berlinie. Ostateczne rozliczenie wyjazdu znajdzie się ostatniego sierpnia w poście  Wyjazdu na ur...