piątek, 2 lipca 2021

Nawozy naturalne

Nawożona ziemia sprzyja wzrostowi roślin i wydawaniu przez nie owoców. 
W naszym gospodarstwie nie używamy nawozów sztucznych. Posiłkujemy się obornikiem, nawozem powstałym na kompoście, gnojówką zwierzęcą i roślinną. 
Azot w nich zawarty sprzyja wzrostowi roślin, jednak nachodzi moment równoważenia wzrostu w stosunku do wydawania owoców. Wtedy należy zmniejszyć ilość podawanego azotu i zwiększyć ilość potasu. Taką opcję bardzo potrzebują pomidory. Wtedy czas ich wiązania owoców i dojrzewania jest krótki. Gdy po ogłoszeniu zostają już tylko zawiązki pomidorów, to czas wygaszania  roślin i podawania jedynie gnojówki potasowej.

Co i jak
Nawozy pochodzenia zwierzęcego i ziemia kompostowa, są bardzo bogate w azot. Gnojówka roślinna azotowa to ta robiona z pokrzywy. Gnojówka azotów potasowa to np pokrzywowo żywokostowa, lub pokrzywowo bananowa - ze skórek bananów, a potasowa z samego żywokostu lub z samych skórek bananów.
Gnojówkę roślinną tworzymy poprzez zalanie roślin wodą. Zostawiamy na 10 dni. S
Stosujemy w proporcji 1:10!

Przygotowujemy gnojówkę roslinną z pokrzywy i skórek banana.

Razem z mężem tworząc mini zbiornik wodny dla naszych gęsi i kaczek, wkopaliśmy do ziemi wannę, którą ktoś oddawał za darmo na OLX. Wanna jest zasilana odpływami z rynien. Ponieważ na terenach górskich często pada, woda sama się tam czyści. Ale gdy przez kilka dni nie pada, woda jest zanieczyszczania odchodami ptactwa wodnego i mamy w zbiorniku gotową rozcieńczoną gnojówkę. Można ją wybrać tuż rzęs tym jak zbiera się na deszcz, tak by nie pozbawiać zwierząt kochających kąpiel, dostępu do wody.







Nawóz że skorupek jaj. 

Skorupki jak działają na glebę zasadowo. Obniżają jej pH. Aby obniżyć pH ziemi należy wyschnięte skorupki zmielić w młynku, blenderze czy jakimś urządzeniu wielofunkcyjnym. Ja mielę w trzydziestoletnim Thermomixie, który otrzymałam od znajomej z Niemiec, gdy ta kpiła nowy model. 



Zmielone korupcji rozsypujemy po ziemi. Będą w miarę podlewania stopniowo oddawać do niej wapń. Te zmielone skorupki, to także wartości odżywcze, które stosujemy dla naszego drobiu.




Skorupki pogniecione, np kamieniem tworzą ostre krawędzie. Wysyłanie gęsto takich skorupek wokół grządek, zatrzyma przedostawanie się ślimaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz