środa, 30 czerwca 2021

Gesi. Od jaja do przetworów

Postanowiłam poświęcić osobny wpis właśnie gęsiom. Po wielu próbach w naszej hodowli dominują gęsi Kubańskie i Landes. Smakują wspaniale. 
Gęsi są doskonałą ozdobą ogrodu, są kosiarką samosterującą, niewymagającą paliwa. Pomagają chronić środowisko, same nawożą trawę.
Jednym słowem same plusy. 
Gęsi potrzebują zielonego i owsa i dostępu do wody! To wszystko. Jedynie w pierwszych dniach po wykluciu podajemy im tarte, gotowane jajko i płatki owsiane i wodę. Lubią mleko.

Jaja lądują w inkubatorze na 28 do 32 dni. Jaja gęsie należy pryskać wodą przynajmniej dwa razy dziennie. Trzeba pilnować, aby higrometr pokazywał minimum 70 procent.


Po tym okresie  jaj wylęgają się pisklęta. U nas z 25 jak wykluło się 18 piskląt. Pozostałe jajka były czyste, czyli niezapłodnione 



Młode Gąski w ciągu nocy grzały się pod żarówką, a w ciągu dnia przebywały w nieprzekopanej szklarni.



Gęsi cechuje szybki wzrost


Dostęp wody jest darmowy. Odpływ z rynien poprowadzony jest do wanny wkopanej w ziemię. Wanna pochodzi z rubryki oddam za darmo z OLX.

Gęsi dostają jeszcze świeżą zielonkę


Po 4 miesiącach od wyklucia gęsi nadają się na ubój.
Poniżej trzymiesięczne okazy






Największe trudności sprawia oskubanie gęsi.




Najlepsze gęsi, to te pieczone.



Rosół z gęsi




Wytapiam smalec z gęsi.
Najbardziej tłuste elementy wkładamy do garnka i grzejemy na słabym ogniu.


Czysty smalec gęsi doskonale nadaje się jako tłuszcz do smażenia, ale też jako maść rozgrzewająca w czasie przeziębienia oraz jako ochrona twarzy i rąk przed mrozem .
Po dodaniu cebulki, majeranku, jabłka i soli, mamy wspaniały smalec do smarowania chleba.





Z gęsiny wychodzą też wspaniałe pierogi. Upieczoną gęś obieramy z resztek mięsa, które mielimy z odrobiną nadzienia i tłuszczu powstałego w czasie pieczenia.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz