poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Chleb domowy na Święta i na co dzień.. Najlepszy!

 Pieczenie chleba w domu, w szabaśniku pieca, znam od dziecka. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność. Normalny chleb składa się z mąki, wody, soli i drożdży (lub zakwasu, lub obu po trochę. Trzeba praktyki, by sprawdzić ,jakiej konsystencji chleb nam pasuje. Tyle. Chleb pieczemy godzinę. Można zrobić masę rzadszą w foremce lub gęste ciasto. 

Dawniej mawiano, że chleb musi pukać. Wtedy jest gotowy. Co to znaczy pukać? Gdy będziemy pukać w jego spód, pukanie będzie słychać. 

Teraz wszystko zależy od nas. Szczególnie od mąki. Najlepsza jest chlebowa czy grahamka. Lubię do robionego chleba dodać po pół szklanki płatków owsianych lub innych, siemienia lnianego, słonecznika, nasion chia, czarnuszki, słonecznika, pestek dyni. Można wszystko razem lub wybrać jeden czy dwa elementy.

Im czystsza mąka, tym chleb jaśniejszy.z mąki tortowej wyjdzie bialy chleb. Natomiast jeśli weźmiemy na 1 kg mąki użyjemy jednej szklanki wcześniej zmielonej kaszy gryczanej zalanej wodą kilka godzin wcześniej, wtedy nasz chleb wyjdzie bardzo ciemny. Im ciemniejszy chleb, tym bardziej wilgotny, syty i bogaty w witaminy, mikro i makroelementy i błonnik. Taki przedstawiam poniżej w trzech etapach, ciasto na chleb, chleb upieczony i kromki.




Natomiast poniżej na zdjęciu trzy rodzaje chleba. Oczywiście, gdy pieczecie chleb, załadujcie pełen piekarnik, tak by wykorzystać całe miejsce i oszczędzicie energię i swoją pracę (i bałagan w kuchni) piekąc raz, a nie trzy, czy cztery. Nadmiarowy chleb kroimy, pakujemy w opakowania i mrozimy.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz